Соняшник – це культура, цикл виробництва якої складає від 100 до 150 днів, в залежності від сорту и обраних технологій, та триває з весни и до осені. Щоб досягти максимальних показників посів соняшника треба проводити по спеціальним технологіям, дотримуючись порад та рекомендацій спеціалистів.
Посів соняшника: перша стадія
Насіння соняшника починає проростати при температурі + 6-8 °С. І якщо раніше соняшник відносився до рослин раннього посіву, то сучасні сорти и гібриди для проростання потребують більш високих температур. Якщо посів соняшника проводиться дуже рано, воно може запліснявіти и просто не зійти. Необхідно дочекатися доки грунт прогріється до температури + 10-12 ° С. Температуру + 20-25 ° С можна вважати найбільш комфортною для проростання та дозрівання соняшника, при підвищенні до + 30 ° С вже негативно впливає и на запилення квітів, и на розвиток плодів.
Соняшник на ранніх стадіях свого розвитку дуже чутливий до перепаду температур та нестачі води.
Якщо посів соняшника було вирішено перенести на більш ранній період, слід вибирати для цього сорти, стійкі до заморозків до моменту цвітіння.
В основних зонах вирощування соняшника негативних наслідків можна уникнути, якщо провести ранній посів: коли температура грунту на глибині посіву складає + 15 ° С. У цьому випадку цвітіння припадає на кінець весни-початок літа, тож температура повітря, кількість опадів та сонячне світло в цей період оптимальні.
Максимальна урожайність культури
Перед посівом насіння соняшника обробляється спеціальними препаратами, стимуляторами росту. Посів соняшника проводять на глибінь не менше 5 см, а при посушливих погодних умовах - на 8-9 см, загортаючи насіння грунтом. При вирощуванні соняшника його висівають пунктирним способом. При цьому способі посіву насіння розподіляється рівномірно, через рівномірні проміжки.
Показник урожайності цієї олійної культури визначається оптимальною густотою стояння рослин. Щоб отримати добрий урожай, необхідно враховувати схожість насіння, умови їх проростання, можливість гибель від шкідників та хвороб. Густота стояння соняшника залежить від сорту чи гібриду, клімату, виду грунта, вологи, яка коливається в діапазоні від 20 до 60 тис. шт / га.
В Україні оптимальна густота стояння рослин соняшника відрізняється залежно від території. У південному степу її показники складають 30-35 тис. шт / га, в північному степу - 41-46 тис. шт / га, в зоні лісостепу 50-55 тис. шт / га для сортів, и на 10-15% більше - для гібридів.