Відомий всім соняшник «осколок сонячного дня», належить до сімейства айстрових. Найпоширенішим його видом є соняшник олійний (соняшник однорічний), який вирощують в усьому світі для виготовлення соняшникової олії.

Соняшник олійний - висока (4-5 метрів) однорічна рослина з великим стеблом, з однією або декількома головками діаметром 15-20 см, в обрамленні яскравих жовтих і помаранчевих пелюсток.

Зерна соняшника містять корисні мікроелементи - калій, магній, натрій, кальцій, фосфор, залізо, а так само вітаміни А, РР, С і вітаміни групи В. У насінні соняшнику міститься близько 40% жирних олій, до 20% білків, і до 25% вуглеводів, а так само, Кислоти органічні фосфоліпіди, стерини, каротиноїди. Листя і квітки рослини містять флавоноїди (кверцімерітрін), кумариновий глікозид скополін, тритерпенові сапоніди, стерини (глікозид сітостеролін), каротиноїди (β-каротин, криптоксантин, тараксантин), фенолкарбонові кислоти (хлорогенова, неохлорогеновая, кавова), антоціани.

Соняшникова олія, отримана з олійного соняшнику, використовується в харчовій промисловості і для технічних потреб. Способом гідрогенізації з соняшникової олії отримують маргарин. Соняшник олійний використовується так само в лакофарбової і миловарінні. Макуха і шрот є відмінним кормом для тварин, а з лушпиння виходить екологічно чисте біопаливо.

Соняшник олійний: НК Неома, Аракар, Джерело та інші

Для України соняшник олійний є основною культурою. Висока рентабельність і стабільний попит на соняшникову олію стимулюють значне збільшення посівних площ під цю культуру. Для отримання відмінного врожаю коштує так само подбати про якість посівного матеріалу.

«Флагман»

Середньостиглий сорт соняшнику. Стійкий до несправжньої борошнистої роси, соняшникової молі, фомопсису, вовчка. Найбільш екологічно стабільний серед середньостиглих сортів.

Максимальна врожайність - 43,6 ц / га.

Олійність 53-56%.

 

НК Конді (Syngenta)

Середньостиглий гібрид соняшнику високоінтенсивного типу, добре відгукується на родючість грунту та підвищення рівня агротехніки. Виявляє відмінну толерантність до фомопсису, фомозу, сірої гнилі, склеротинії і до вовчка рас А-Е. Високий рівень стійкості до посухи.

Олійність - до 55%.

 

«Джерело» (Р453)

Ранньостиглий сорт з періодом вегетації 77-83 дня. Стійкий до несправжньої борошнистої роси та вовчка, середня врожайність 24-30ц /га.

Завдяки своїм біологічним особливостям, Соняшник олійний «Джерело» здатний давати повноцінний урожай в умовах літньої посухи

Олійність - 53%

НК Неома (Syngenta)

Середньостиглий гібрид соняшнику високоінтенсивного типу, добре відгукується на родючість грунту та підвищення рівня агротехніки. Посухостійкість вище середнього. Високий рівень толерантності до фомозу та фомопсису.

Оліїстість до 52%.

 

НК Бріо (Syngenta)

Середньостиглий гібрид соняшнику, один з найпопулярніших в світі гібридів. Відрізняється високою стабільністю. Гібрид має високий рівень толерантності до фомопсису, фомозу та вовчка рас А-Е.

Олійність - до 52%.

 

Аракар (АФ «Флора»)

Вітчизняний ранньостиглий простий соняшник олійний. Має генетично-обумовлену стійкість до вовчка сьомий раси і до несправжньої борошнистої роси. Потенційна врожайність - 50 ц / га.

Олійність - до 52%.

 

Заклик (АФ «Флора»)

Високорентабельний гібрид-рекордсмен по посухостійкості і лідер по врожайності в своїй групі стиглості. Середній урожай 25-45 ц / га. Цей гібрид можна вирощувати при пізньому посіві і в якості попередника озимих культур.

Оліїстість від 50 - 52%.

 

Заграва (ВНІС)

Скоростиглий гібрид, з періодом вегетації 100-108 днів. 47 Потенціал врожайності ц / га. Гібрид стійкий до несправжньої борошнистої роси та вовчка. Чи не боїться посухи, стійкий до вилягання.

Олійність - 50-52%

 

НК Трістан (Syngenta)

Ранньостиглий соняшник олійний з високим потенціалом врожайності. Пластичний до різних типів грунту і термінів посіву. Гарна толерантність до фомопсису, білої та сірої гнилі. Відмінна посухостійкість. Пристосований до вирощування за технологією нульовий і мінімальної обробки землі, адаптований для до всіх кліматичних зонах.

Олійність - до 50%