Урожай соняшнику вимагає дуже дбайливого, обережного ставлення і оптимальних умов зберігання. Процес сушіння насіння соняшника повинен здійснюватися виходячи з особливостей сорту гібрида і процентного вмісту олії.
Метою сушки є збереження якості і кількості масла. Насіння соняшнику категорично не переносять підвищення температури і збільшення вологості. Найбільш прийнятною вважається вологість, не більше 7% і температура зберігання в межах 10 градусів Цельсія. Прибраний урожай необхідно постійно вентилювати і забезпечити доступ свіжого повітря.
При правильному зберіганні насіння можна зберегти до 6-8 місяців. Відсутність належних умов призводить до розвитку небажаних мікроорганізмів і псування насіння, зміни хімічних складових жирів і білків, а також до збільшення кислотності олії.
Сушіння насіння соняшника: рекомендації
В Україні основний аграрної культурою є соняшник. Однак займаючись таким видом сільського господарства, важливо пам'ятати, що насіння рослини характеризуються низькою стійкістю в зберіганні, особливо якщо приміщення зі щойно зібраного матеріалом не відповідає рекомендованим стандартам.
Насіння соняшнику повинні сушитися і зберігатися тільки в сухому приміщенні з низьким рівнем вологості. Також повинні дотримуватися визначені температурні режими, повністю виключені скачки температури, а також засміченість приміщення з насінням.
Не дотримання всіх рекомендацій може призвести до змін хімічного складу зібраного матеріалу, втрати кількості жирів і білків. Найбільш оптимальна температура зберігання насіння соняшнику дозволить зберегти урожай і отримати бажаний прибуток. У разі нехтування подібними правилами в партії насіння соняшнику розвиваються патогени, мікроорганізми, а також відбуваються інтенсивні окислювальні і гідролітичні процеси. Це призведе до швидкого погіршення якості насіння і олійності.
Навіть мінімальна кількість часу зберігання зібраного матеріалу соняшнику в умовах високої вологості, засміченості вище лімітованої норми призведе до масового самозігрівання і псування.
Процес самозігрівання, який нерідко зустрічається в період сушіння і зберігання насіння соняшнику відбувається досить швидко і призводить до миттєвої псування насіння. Спровоціровтаь цей процес можуть такі чинники, як засміченість і різні домішки, а також мікроорганізми в насінні.