Посівні якості насіння – це показники, що характеризують ступінь їх придатності до посіву. Основними показниками, що визначають ці якості, є енергія проростання і схожість, що характеризуються якістю паростків, що досягають чи перевищують розміри насіння.
Щоб прискорити схожість насіння та підвищити урожайність, необхідно проводити передпосівну підготовку. На першому етапі проводиться очищення посівного матеріалу від різного роду домішок і сміття: землі, камінчиків, бур’янів, насіння інших рослин. В невеликих господарствах таке очищення можна проводити вручну, але в великих сільгосппідприємствах та фермерських господарствах необхідна допомога зерноочисної техніки.
Наступним етапом передпосівної підготовки є калібрування. Для калібрування насіння використовуються калібрувальні машини, обладнані решітками, за допомогою яких і відбувається розділення насіння. Проходячи через машину, насіння розділяється по ширині на фракції: велика (5-6 мм), середня (4-5 мм), дрібна (4-3 мм) і по товщині (2,5 мм). Насіння відповідної фракції надходить на пневмосортувальний стіл, де розподіляються за питомою вагою на питомо-важке і питомо-легке.
Питомо-важке насіння йде на посівний матеріал, питомо-легке використовується для товарних цілей. Застосування пневмосортувального столу дозволяє відбирати для посіву найбільш повноцінне насіння з високою щільністю - 0,803 г/см³. Дослідження показали, що питомо-важке насіння містить більше поживних елементів, інтенсивніше всмоктують воду при набуханні, мають підвищену енергію проростання, силу росту та польову схожість.
В польових умовах питомо-важке насіння дає дружнє проростання. З паростків розвиваються міцні рослини, що раніше зацвітають та дозрівають, і мають високу продуктивність.
Таким чином, сортування посівного матеріалу за питомою масою в межах кожної з трьох фракцій, дозволяє визначити найбільш повноцінне та життєздатне насіння, з високими посівними якостями та урожайністю.
Другий показник посівної якості насіння – енергія проростання. Чим більш дозріле насіння, чим швидше їх зародки виходять зі стану спокою та переходять в стадію активного росту, тим вища енергія проростання. Активний період від стану спокою до росту вказує на те, що всі процеси в насінні, що сприяють його проростанню, вже завершилися. Висока енергія проростання дозволяє припустити, що проростки будуть міцними і стійкими до несприятливих умов, що впливають на паростки.