Для успішного зростання, розвитку і дозрівання соняшнику необхідне дотримання певних умов, до яких можна віднести:
- температурний режим;
- час, спосіб і густота посіву;
- норми і способи внесення добрив.
Висів соняшника проводять на різну глибину, в залежності від вологості і температури грунту, від розміру насіння і енергії їх проростання. У кожне гніздо вноситься по два-три зерна. Глибина посіву коливається від 5 до 9 см. Висівати зерна глибше, ніж на 10 см. не рекомендується, оскільки це призводить до зниження врожайності.
Норми висіва насіння: розрахунки та формули
Урожайність соняшнику залежить від густоти посіву в конкретних ґрунтово-кліматичних умов. Оптимальною вважається така густота, при якій забезпечується нормальне розвитку кожної рослини і отримання максимально можливого врожаю з одиниці площі.
Норма висіву насіння визначається розміром посівного матеріалу і запланованою густотою сходів, а так само деякими додатковими факторами:
- при вирощуванні соняшнику на силос НОРМА висіву становить від 25 до 40 кг / га (суцільний рядовий посів) або від 15 до 20 кг / га при широкорядному посіві;
- якщо в грунт вносяться гербіциди, норма висіву збільшується на 15-20%;
- при безгербицидной технології обробітку грунту норма висіву підвищується на 35-30%;
- при обробленні насіння норма висіву становить від 6 до 10 кг / га.
Для забезпечення оптимальної густоти рослин, норма висіву насіння може розраховуватись за формулою:
Нв = О2 / Ру х100%,
де Нв - норма висіву, О2 -оптимальна густота стояння рослин до моменту збирання, Ру - відсоток збережених до жнив рослин від висіяних насіння ( польова схожість).
Висів соняшника: поради спеціалистів
Урожай соняшнику на 90-95% формується за рахунок продуктів асиміляції, в той час як мінеральні речовини, що надходять з грунту, складають всього 5-10%. Тому всі агротехнічні заходи, в тому числі і висів соняшника, спрямовані на створення найкращих умов для фотосинтезу і використання сонячної енергії рослиною.
Великий вплив на врожайність соняшнику має площа харчування однієї рослини. Крім норми висіву площа живлення визначається шириною міжрядь, яка визначає відстань між насінням в ряду. У багатьох регіонах традиційно ширина міжрядь становила 70-75 см, зараз же оптимальною вважається ширина в 45 - 60 см. Чим менше ширина міжрядь, тим рівномірніша площа живлення, листя не затінюють один одного, коренева система отримує все необхідне з грунту, бур'яни активно пригнічуються, грунт краще захищена від непродуктивного випаровування вологи.
Неправильний розрахунок норм посіву і нераціональне використання посадкового матеріалу може викликати загущення посівів. Загущення призводить до підвищення витрат поживних речовин і води з грунту для формування вегетативних органів рослини, викликаючи уповільнення росту рослини, неякісне розвиток, недостатнє зволоження і недобір врожаю насіння соняшнику.