Потенціал головною вітчизняної олійної культури - соняшнику, ще до кінця не використаний. Сорта соняшника - це група культурних рослин з певним набором характеристик, що відрізняють цю групу від інших рослин того ж виду. Сьогодні зусилля вчених спрямовані на вдосконалення технології вирощування цієї культури, селекцію скоростиглих високопродуктивних сортів і гібридів, стійких до хвороб і кліматичних особливостей різних регіонів країни.
Сучасні гібриди та сорта соняшника
Сорт може бути представлений одним або кількома рослинами, частиною або декількома частинами рослини, за умови, що така частина може бути використана для відтворення цілих рослин сорту. Можливість відтворення - це ключова характеристика сорту, що відрізняє його від гібрида.
Гібрид - це результат контрольованого схрещування між відібраними батьками-сортами, метою якого є отримання певних характеристик: скоростиглість, підвищена врожайність, стійкість до несприятливих умов, хвороб, шкідників, самоопиляемость, стійкість до вилягання. Отримана від батьків життєва сила (гетерозис) з найбільшим ефектом проявляється в першому поколінні гібрида, яке отримало позначення F1. "F" означає діти (від італійського "Filli"), "1" - номер покоління. Перше покоління гібридів має підвищену життєздатність, потужністю розвитку і врожайністю. Однак проявляються закладені властивості тільки при високому рівні агротехніки і відповідному агрофоні - стан грунту, рівень мінеральних речовин, підгодівля, вологість грунту і повітря, захищений грунт.
Гетерозис проявляється тільки в одному поколінні, потомству гібрида притаманні батькові ознаки не передаються. Гібрид - це сорт, виведений в одному-єдиному поколінні. Використовувати насіння гібридів можна тільки один раз, для наступного посіву необхідно проводити повторне схрещування.
Гібриди відрізняються більшою врожайністю, ніж сорти. Їх рослини однакові за розмірами, тому цілком реально виростити на одній ділянці поля абсолютно однакові соняшники. Рослини гібридів проходять всі фази свого розвитку одночасно, тому отриманий урожай буде рівномірним. Якщо гібрид стійкий до якого-небудь захворювання або вредителю, то ця стійкість поширюється рівною мірою на всі без винятку рослини гібрида. У сортів ж окремі рослини за ступенем стійкості відрізняються, тому, що вони не однакові. У підсумку - більш сприйнятливі до захворювань екземпляри можуть стати джерелом зарази для всієї площі посіву.
Властивості сортів соняшника
Іноді з гібридної популяції відбирають не одну, а кілька морфологічно однорідних, але біологічно різних гібридних ліній. При об'єднанні потомства таких ліній виходить гібридний багатолінійний сорт, який відрізняється екологічною пластичністю і стійкістю до стресових кліматичних умов.
На сьогоднішній день до Державного реєстру сортів рослин України внесено понад 270 сортів і гібридів, які мають різні морфобіологічні особливості.
За типами гібриди можна розділити на:
- класичні гібриди, стійкі до вовчка рас А-Е;
- гібриди, стійкі до нових рас вовчка;
- Clearfield®-гібриди - стійкі до гербіциду ЕВРОЛАЙТІНГ®;
- високоолеінового гібриди.
По довжині вегетаційного періоду гібриди поділяються:
- ранньостиглі, з періодом вегетації 70-90 днів;
- среднеранние, з періодом вегетації 108-112 днів;
- середньостиглі, з періодом вегетації 110-116 днів;
- середньопізні, з періодом вегетації 116-120 днів.
За ступенем інтенсивності гібриди класифікуються на:
інтенсивні - реалізують свій потенціал повністю при дотриманні всіх технологічних вимог;
екстенсивні - ряд ресурсномістких операцій (оранка, внесення добрив, і т.д.) можна пропустити, хоча при цьому злегка знижується врожайність і рентабельність.
Вибираючи високоврожайний гібрид необхідно бути готовим задовольнити його високі вимоги до стану грунту, мінерального живлення та ретельному догляду.