Вперше наші співвітчизники «познайомилися» з соняшником завдяки Петру I, на початку 18 століття. Культура була завезена в Російську Імперію, як красивий, заморський квітка. Але вже через деякий час, люди по достоїнству оцінили смакові якості насіння, які практично відразу стали клацати в кожному селі і навіть подавати до царського столу, як справжнє частування. Так розпочалось виробництво та культування соняшника по всій територіі Росії. в 18 сторіччі.
Декілька фатків історії соняшника
Вперше культура соняшника з'явлась у Північній Америці, а потім вирушила у дальню подорож по світам, щом ми зараз стати тією рослиною. яку ми знаємо. Вж більш п'яти тисяч років людина вирощуе соняшник, та за цей час багато змін претерпіла технологія обробки та культивування. Це забезбечило сьогодні значне збільшення врожаю насіння соняшника. В історіі є докази, что деякі племена ацтеків на півдні Мексики нетільки вірощували соняшник, як харчову культуру, но і поклонялися йому.Жерці носили головні убори, зроблені з цих рослин, щоб стикнутися з божественним.
Виробництво соняшникової олії
Уже в 1829 році, було відкрито перше виробництво соняшникової олії, яке розташовувалося на території Воронезької області. Так, було покладено початок застосування однієї з найважливіших, на сьогоднішній день агрокультурою. Цінність соняшнику полягає в маслі насіння, відсоток вмісту якого називають масличность.
Сучасність зобов'язана Петру Першому, адже саме він, подоружуючи по Голландії привіз чудову квітку - соняшник! Дерржава була непов наповнена еплом та світом, так заполонили соняшники поля Росії. Було два типа квітки: один використовувався для вживання, другий для переробки в олію.
Саме тоді, розпочалась аграрна гонка по вирощуванню та селекційній роботі над насінням соняшника, новітні сорти соняшника давали високі врожаї, вмісткість олії. на зміну прийшли сучасні технологіі обробки та гібридізація.
Сучасне виробництво
З кожним роком попит на виробництво соняшникової олії зростає, що обумовлює необхідність підвищення виробництва соняшнику. Так, гібридизація стає актуальною для поліпшення врожайності.
Це продиктовано сучасним ринком попиту, на якому сьогодні знижується попит на жири тваринного походження.