Селекція почала зароджуватися досить давно, з розвитком землеробства. Саме тоді, людина вже став замислюватися про необхідність поліпшення якості посадкового матеріалу, яка спрямована на отримання високих результатів врожайності.

Селекція - основна мета

Гібридизація в основному виробляється серед одного виду, завдяки чому, сьогодні, людство отримало можливість працювати з найкращим посівним матеріалом. Несприятливі природні умови несприятливо позначаються на врожайності соняшнику. У науково-дослідних інститутами і центрах створюються стійкі гібриди та сорти, які підходять для вирощування в різних кліматичних зонах України. Такі умови стимулюють до заняття селекцією, це дозволяє вивести вихідний матеріал до екстремальних умов, провести дослідження різноманітних гібридних комбінацій.
Робота селекціонерів базується на створенні високоврожайних, екологічних гібридів з комплексом підвищеної стійкості до основних хвороб, зручним і рентабельним насінництвом.

Основною метою селекції культур соняшнику є створення скоростиглих, високопродуктивних гібридів. Створені сорти соняшнику є максимально адаптованими до різноманітних кліматичних умов. За час науково-дослідних робіт були виведені універсальні сорти селекції, які стійкі до ряду патогенів, фітоболезней, а також сформована велика база сортів і гібридів, призначених для обробітку в посушливих, непридатних кліматичних зонах з дефіцитом вологи і зрошення. На даний момент селекційна діяльність спрямована на створення соняшників універсального застосування. Сорти гібрида соняшнику отримані за підсумками складною, тривалою селекційної роботи, метою якої в основному є великий урожай і стійкість до хвороб.

Новітня селекція

На даний момент селекційна робота дозволяє пред'являти до гібридів і сортів підвищені вимоги. Сучасні сорти та гібриди соняшнику повинні бути високоврожайними і високоолійного, стійким до хвороб і шкідників, і, що важливо, дружним по дозріванню.

На сьогоднішній день на світових ринках, пропонується велика кількість різних гібридів соняшнику: панцирних, нізколужістих і багато інших. Одним з важливих переваг зернових культур, виведених селекційним шляхом, є можливість вирощувати в кожному регіоні країни, незважаючи на особливості клімату і погодних умов.

На сьогоднішній день особливо гостро стоїть завдання вирощування ультраскоростиглих і скоростиглих сортів і гібридів соняшнику, які можна було б обробляти в поукосних, пізніх посівах. Саме с цим допомогає селекція та ноновітня гібридизація.