Посівні якості насіння - це показники, що характеризують ступінь їх придатності до вірощування. Два основні показники, що визначають ці якості - енергія проростання і схожість. Щоб прискорити схожість насіння і підвищити врожайність, обов'язково проводиться передпосівна підготовка, а саме очищення насіння соняшнику та калібрування.

На першому етапі проводиться очищення насіннєвого матеріалу від різного роду домішок і сміття: землі, камінців, бур'янів, насіння інших культур. У невеликих господарствах таке очищення можна проводити вручну, але в великих сільгосппідприємствах і серйозних фермерських господарствах необхідна допомога зерноочисної техніки.

Очищення насіння соняшника: калібрування 

Подальша стадія передпосівної підготовки - калібрування насіння соняшнику. Цей процес проводять з використанням спеціальних калібрувальних машин, оснащених спеціальними воротами, за допомогою яких і відбувається поділ насіння. Проходячи через машину насіння поділяються по ширині на три фракції: велика (5-6 мм), середня (4-5 мм), дрібна (4-3 мм) і по товщині (2,5 мм). Далі насіння кожної з фракцій надходять на пневмосортовочний стіл, де відбувається їх поділ відповідно до питомій масі на питомо-важкі і питомо-легкі.

Важке насіння використовуються як посадковий матеріал, а легкі ядра йдуть на промислові цілі. Застосування пневмосортіровочного столу дозволяє відібрати для посіву найбільш повноцінне насіння з високою щільністю - 0803 г / см³. Дослідженнями встановлено, що питомо-важкі насіння містять більше елементів живлення, активніше вбирають воду при набуханні, мають посиленою енергією проростання, силою росту і польовою схожістю.

У польових умовах питомо-важкі насіння відрізняються активної схожістю. З якісних відібраних насіння розвиваються більш потужні рослини, що відрізняються раннім цвітінням, швидким дозріванням, високою продуктивністю і врожайністю.

Таким чином, очищення насіння соняшнику за масою в межах кожної з трьох фракцій, дає можливість виділити найбільш повноцінні і життєздатні насіння, що володіють потрібними посівними якостями і агрономічними властивостями.

Другий важливий показник посівного якості насіння - енергія проростання. Чим активніше зародки соняшнику переходять зі стану спокою до активного росту, тим вище енергія проростання рослини. Перехід від стану спокою до активного росту вказує на те, що сприяють проростання процеси в насінні вже завершилися. Висока енергія проростання дозволяє припустити, що проростки будуть сильними і стійкими, здатними протистояти будь-яких несприятливих умов, який впливає на сходи.