Підготовка та посів соняшника - це найваливіший єтап формування урожяю, Для високого врожаю соняшнику має велике значення обрана система калібрування посівного матеріалу і передпосівний намочування насіння в слабкому розчині марганцевокислого калію, рекомендується витримувати насіння протягом 10-12 годин.
Для посіву використовують насіння кондиційне (зі схожістю не нижче 95%), першої репродукції (сорти) або першого покоління (гібриди). Перед посівом насіння калібрують на три фракції: 5-6; 6-7 і 7-8 мм по ширині. Найкращою вважається фракція, маса 1000 насінин якої не менше 50-60 (для гібридів) і 80-100 г (для сортів).
Так, для більшої ефективності беруть (на 0,1 кг насіння):
- Дистильована вода - 20 л;
- Марганцівка - 12 гр.
Завдяки такій системі обробки насіння урожай, в середньому збільшується на 1-1,5 ц з гектара.
Особливості висіву соняшника в грунт
Посів соняшника рекомендується в середні терміни, відразу після проведення заходів по знищенню бур'янів. Залежно від кліматичної зони, посів можна проводити ранні посіви соняшнику. При цьому дуже важливо вибрати термін і норму посіву, рекомендується збільшити кількість насіння для висіву на 30% (в порівняння з весняним висівом).
Соняшник можна сіяти, коли температура грунту на глибині 5 см досягає 80С. Поява сходів у великій мірі залежить від температури грунту. Необхідна сума температур від посіву до появи сходів становить 70Па-800С. Глибина посіву для сортів 6-8, для мелкосомянних гібридів - 4-5см. Посів соняшника проводять пунктирним способом з міжряддями 70см.
Поряд з широкорядним пунктирним посівом 70X ХЗО-35 застосовують квадратно-гніздовий, з відстані між гніздами 70X70 см.
Так, норму посіву варто приймати 7-10 кг на 1 га, з глибиною загортання насіння 6-7 см.
Залежно від кліматичних умов і відсотка зволоженості грунту в гнізді повинно бути по 2- 3 рослини.
Для кращого формування кошиків, кількість рослин не повинно бути більше 20 тис. на насіннєвих посівах.
При вирощуванні соняшнику мають значення загальні закономірності, які притаманні соняшнику: чим довше у сорту або гібрида вегетаційний період, тим більшу в рівних умовах він вимагає площа живлення і тим вище його врожайність. І на оборот, чим коротше цей період, тим густіше можуть бути посіви.