Соняшник-ярова культура, цикл витробництва якої складає від 100 до 150 днів, в залежності від сорта і обраних технологій, та триває з весни і до осені.

Насіння соняшника починає проростати при температурі +6-8°С. І якщо раніше соняшник відносився до рослин раннього посіву, то сучасні сорти і гібриди для проростання потребують більш високих температур. Якщо посіяти насіння дуже рано, воно може запліснявіти і просто не зійти. Необхідно дочекатися доки грунт прогріється до температури +10-12°С. Температуру + 20-25°С можна вважати найбільш комфортнною для проростання та дозрівання соняшника, але її підвищення до +30°С вже негативно впливає і на запилення квітів, і на розвиток плодів.

Соняшник на ранніх етапах свого розвитку дуже чутливий до перепаду температур та нестачі води.

Якщо ж ви все-таки вирішили перенести дату посіву на більш ранній термін, вибирайте для цього сорти, стійкі до заморозків до моменту цвітіння.

В основних зонах вирощування соняшника негативних наслідків можна уникнути, якщо провести ранній посів: коли температура грунту на глибині посіву складає +15°С. У цьому випадку період цвітіння

припадає на кінець весни-початок літа, тож температура повітря, кількість опадів та сонячного світла в цей період оптимальні.

Перед посівом насіння соняшника обробляється спеціальними препаратами, стимуляторами росту. Висівають насіння на глибину не менше 5 см., а при посушливих погодних умовах – на 8-9 см, загортаючи насіння вологим грунтом. Після цього грунт накочують. Практично скрізь при вирощуванні соняшника його висівають пунктирним способом. При цьому способі посіву насіння розподіляється рівномірно, через рівномірні проміжки.

Показник урожайності цієї олійної культури визначається також оптимальною гущиною стояння рослин. Щоб отримати добрий урожай, необхідно враховувати схожість насіння, умови їх проростання, можливу загибель від шкідників та хвороб. Густота стояння соняшника залежить від сорту чи гібриду, клімату, виду грунту, примх погоди, доступності вологи та коливається в діапазоні від 20 до 60 тис. шт/га.

В Україні оптимальна густота стояння рослин соняшника відрізняється залежно від території. В південному степу її показники складають 30-35 тис. шт/га, в північному степу – 41-46 тис. шт/га, в зоні лісостепу 50-55 тис. шт/га для сортів, і на 10-15% більше –для гібридів.