Соняшник (лат. Helianthus) – рід рослин, що належать до сімейства астрових. Найпоширенішим видом цього роду є соняшник олійний (Helianthus annuus) –  він культивується у всьому світі та використовується для виготовлення соняшникової олії.

Соняшник олійний - що це?

Соняшник олійний – однорічна рослина з стеблом висотою 4-5 метрів, з однією чи кількома головками діаметром 15-20 см, в обрамленні яскравих пелюсток жовтого та помаранчевого кольору.

Зернята соняшника містять натрій, калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, вони багаті вітамінами А, РР, С та вітамінами групи В. В насінні соняшника багато жирних масел (близько 40%), білків (до 20%), вуглеводів (до 25%), органічних кислот, стеринів, каротиноїдів, фосфоліпідів. В листях та квітах рослини знайдені флавоніди ( кверцимеритрин), кумариновий глікозид скополін, тритерпенові сапоніди, стерини ( глікозид ситостеролін), каротиноїди (β-каротин, криптоксантин, тараксантин), фенолкарбонові кислоти (хлорогенова, неохлорогенова, кавова), антоціани.

Головне застосування олійного соняшника – отримання соняшникової олії для харчової промисловості та для технічних потреб. Способом гідрогенізації з соняшникової олії отримують маргарин. Олія використовується в лакофарбовій та миловарній промисловості. Відходи виробництва олії ( жмих та шрот) використовуються як корм для тварин, а з лушпиння виходить екологічно чисте біопаливо.

Для України соняшник є основною олійною культурою. Висока рентабельність та стабільний попит на соняшникову олію стимулює значне збільшення посівних площ під цю культуру. Для отримання відмінного урожаю варто також приділити увагу якості посівного матеріалу.

Флагман

Середньостиглий сорт соняшника. Стійкий до несправжньої борошнистої роси, соняшникової молі, фомопсису, вовчка. Найбільш екологічно стабільний серед середньостиглих сортів. Максимальна урожайність - 43,6 ц/га.

Олійність – 53-56%

НК Конді (Syngenta)

Середньостиглий гібрид соняшника високоінтенсивного типу, чутливий до плодорідного грунту та підвищення рівня агротехніки. Виявляє толерантність до фомопсису, фомозу, сірої гнилі, склеротинії, та до вовчка рас А-Е. Високий рівень засухостійкості.

Олійність  - до 55%

Роднік (Р453)

Ранньоспілий сорт з періодом вегетації 77-83 дня. Стійкий до несправжньої борошнистої роси та вовчка. Середня урожайність 24-30ц/га. Завдяки своїм біологічним особливостям може давати повноцінний урожай в умовах літньої засухи.

Олійність – 53%

НК Неома (Syngenta)

Середньостиглий гібрид соняшника високоінтенсивного типу, чутливий до плодорідного грунту та підвищення рівня агротехніки. Засухостійкість вище середньої. Високий рівень толерантності до фомозу та фомопсису.

Олійність до 52%

НК Бріо (Syngenta)

Середньостиглий гібрид соняшника, один з найпопулярніших в світі гібридів. Відрізняється високою стабільністю. Має високий рівень толерантності до фомопсису, фомозу та вовчка рас А-Е.

Олійність – до 52%

Аракар (АФ «Флора»)

Вітчизняний ранньостиглий простий гібрид. Має генетично-обумовлену стійкість до вовчка сьомої раси та до несправжньої борошнистої роси. Потенційна врожайність – 50 ц/га.

Олійність – до 52%

Заклик (АФ «Флора»)

Високорентабельний гібрид-рекордсмен з засухостійкості та лідер урожайності у своїй групі стиглості. Середній урожай 25-45 ц/га. Цей гібрид можна вирощувати при пізньому посіві та в якості попередника озимих культур.

Олійність 50 - 52%.

Заграва (ВНІС)

Скоростиглий гібрид з періодом вегетації 100-108 днів. Потенціал урожайності  47 ц/га. Гібрид стійкий до несправжньої боршнистої роси та вовчка. Не боїться засухи, стійкий до полягання.

Олійність – 50-52%

НК Тристан (Syngenta)

Ранньостиглий гібрид з високим потенціалом урожайності. Пластичний до різних типів грунтів та до термінів посіву. Добра толерантність до фомопсису, білої та сірої гнилі. Засухостійкий. Пристосований до вирощування за технологією нульової та мінімальної обробки землі, адаптований до всіх кліматичних зон.

Олійність – до 50%