ЗаразихаВовчок соняшниковий (Orobanche cumana Wallr.) відноситься до вищих рослин з сімейства Orobanhaceae.

Багато представників цього сімейства є паразитами вищих рослин, і особливо шкідливі для сільськогосподарських культур. При сильному ураженні рослин вовчок соняшниковий здатний повністю знищити весь урожай соняшника. Ця рослина-паразит розповсюджена майже в усіх районах лівобережного лісостепу і степу, і особливо яскраво виявляє себе в посушливі роки.

Що таке вовчок?

Вовочок – безхлорофільна рослина, не має кореневої системи і листя, не здатна до асиміляції, живиться виключно за рахунок рослин соняшника. Насіння вовчка проростають у грунті під впливом паростків соняшника. Паросток паразита проникає в корінь, де з часом утворюється потовщення – бульби з присосками. Пізніше в них розвиваються судини паразита, що зливаються з судинами кореня соняшника, і висмоктують з нього водно-мінеральні та пластичні речовини.

Одна рослина вовчка утворює до 50 тисяч насінин, що зберігаються в грунті до 20 років. Поширюється насіння вовчка вітром, дощем, тваринами, агротехнікою при обробці землі.

Варто зазначити фактори, що сприяють зараженню соняшника вовчком:

  • посушливі погодні умови;
  • скорочення періоду ротації соняшника в сівозміні ( менше 8 років);
  • порушення агротехнічних павил обробки грунту;
  • перенасичення сівозміни культурою соняшника.

 

Раси вовчка

Перша раса вовчка з’явилася більше 150 років назад. Нові біотипи з’являються кожні п’ять-шість років і цей період часу стрімко скорочується. Нові сорти і гібриди соняшника призводять і до появи нових рас вовчка, здатних зливатися з новим генотипом рослини-господаря. Навіть одиничні випадки ураження вовчком вже дають шанс для мутації. Сліди нової, ще більш агресивної раси вже через рік можна виявити в радіусі двадцяти кілометрів від місця зараження.

На сьогоднішній день спеціалістами виділено та вивчено 9 рас цього поліморфного паразита: A, B, C, D, E, F  і три новітні біотипи G, H, I. Кожна з цих рас вирізняється своєю здатністю уражувати різні генотипи соняшника, пристосовуючись до його особливостей.    

Варто зазначити, що проблема вовчка актуальна для країн усієї Європи. Провідні виробники посівного матеріалу та добрив розробляють свої методи боротьби з ним.

Сравнение устойчивого и неустойчивого гибрида к заразихеЯк боротися з вовчком

На даний час актуальними є два глобальних напрямки: генетичний та хімічний контроль. Перспективний напрямок хімічного контролю – стимулятори проростання. Оскільки проростання насіння вовчка індукується кореневими виділеннями соняшника, то синтезуються їх аналоги. Після обробки насіння вовчка проростає і гине, так як відсутня рослина-господар.

До засобів захисту від вовчка відносяться:

  • правильна обробка грунту;
  • використання стійких до рас вовчка сортів та гібридів соняшника;
  • використання гербіцидів, що здатні боротися з вовчком;
  • впровадження технології Євролайтинг® та виробничої системи CLEARFIELD®.

 

Сьогодні в Україні до районування допускаються лише ті сорти та гібриди соняшника, які проявляють стійкість до існуючих рас вовчка.

НК Тристан (Syngenta)

Ранньостиглий Clearfield®-гібрид соняшника з високим потенціалом урожайності. Олійність – до 50%. Стійкість до рас вовчка А–Е. Генетична стійкість до гербіцидів Євролайтинг®.

НК Неома (Syngenta)  

Середньостиглий Clearfield®-гібрид соняшника високоінтенсивного типу. Олійність – до 52%. Стійкість до вовчка рас А–Е. Генетична стійкість до гербіцидів Євролайтинг®.

Санай (Syngenta)

Середньоранній Clearfield®-гібрид соняшника екстинсивного типу. Олійність 47-49%.  Стійкість до вовчка рас А–Е. Генетична стійкість до гербіцидів Євролайтинг®.

Аракар (АФ «Флора»)  

Вітчизняний ранньостиглий гібрид. Олійність –до 52%. Генетично обумовлена стійкість до рас вовчка А–G. Генетична стійкість до гербіцидів Євролайтинг®.

Заклик (АФ «Флора»)

Високорентабельний гібрид-рекордсмен стійкий до засухи, лідер з урожайності в своїй групі стиглості. Олійність від 50% до 52%. Можна вирощувати при пізньому посіві та в якості попередника озимих культур. Генетично обумовлена стійкість до рас вовчка А–G. Генетична стійкість до гербіцидів Євролайтинг®.

Фрагмент (АФ «Флора»)

Ранньостиглий гібрид, має високу стійкість до засухи. Вміст олії – 50-52%. Гібрид стійкий до несправжньої борошнистої роси, фомопсису, гнилі, макрофоміни, соняшникової молі. Стійкість до вовчка рас А–Е. Генетична стійкість до гербіцидів Євролайтинг®.

Злива 

Ранньостиглий засухостійкий гібрид. Олійність 48,4%. Генетично обумовлена грунтова стійкість до вовчка рас А–Е і до другої раси несправжньої борошнистої роси. Широка генетична основа дозволяє отримувати стабільний урожай в різних кліматичних умовах.

Захист (АФ «Флора»)

Середньоранній гібрид соняшника. Олійність – 52-55%. Вирізняється високою стійкістю до засухи, має генетично обумовлену грунтову стійкість до вовчка рас А–Е.