Вирощування соняшника на Україні стало актуальним більше століття тому. Проте спочатку українці оцінили тільки смак насіння цієї культури, і тільки через багато років навчилися робити олію. Уперше олія була віджата тільки в 1829 році, і це послужило початком обробітку соняшнику, в якості основної агрокультури на Україні.
Сучасні умови вирощування
На сьогодні, обробіток соняшнику дає свої переваги, перед вживанням тваринних жирів, тим самим підвищуючи попит на вирощування соняшника.
Компанії і організації, які займаються селекцією посівного матеріалу, вже багато років займаються поліпшенням біологічних характеристик соняшнику і зміною складу олії. У класичних сортах масляниста досягає 50%%, з яких 70%% переважає триглицеид линолиевые кислоти. У гібридах і сучасних сортах соняшнику цей показник збільшується до 90%%.
Завдяки такій зміні, масло культури має унікальні властивості, так, воно менше схильне окислення, що підвищує час його експлуатації. При цьому такий показник трігліцеід линолієва кислот дозволяє заощадити при виробництві маргарину.
Високоолеінового масло, за смаковими і біологічним якостям схоже з оливковою, саме тому попит на соняшник в багатьох країнах збільшується з кожним днем. На сьогоднішній день вирощування соняшника в країнах Західної Європи, гібриди практично витіснили з ринку збуту класичні сорти соняшнику.
Варто відзначити, що імпортні гібриди соняшнику багато в чому поступаються сортам вітчизняної селекції. Це обумовлено різними екотипами культур.
Імпортні гібридні сорти не мають в списку своїх біологічних характеристик стійкість до фітопатогенів і вовчка. Урожайність в разі обробітку зарубіжних гібридів досягається виключно при ідеальних грунтово-кліматичних умовах. В реальному часі, досягти ідеальних умов, досить проблематично.